ForumPortalliPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista Anėtarėveidentifikimi
Share | 
 

 Fjale te Urta !

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
AutoriMesazh
Arbbri
Veteran
Veteran


Numri i postimeve: 413
Age: 19
Location: Kine
Registration date: 10/09/2007

MesazhTitulli: Fjale te Urta !   Sun Jan 13, 2008 4:58 pm

Fjale te Urta ! Lexoni fjale te urta dhe pasurojeni mendjen tuaj !

Ja po filloj une me disa :


Armikut dhe erės tregoji gjoksin.
Shqipe


Armiku mbetet armik, edhe i vdekur qoftė.
I.Kadare


Me njė armė tė zbrazėt mund ta trembėsh armikun, por nuk mund ta zhdukėsh.
Xoxa


Armikun barte nė shpinė derisa tė fitosh atė qė kėrkon nga ai.
Mahabharata


Mė mirė ėshtė tė njohėsh armikun se mikun.
Latine


Kush ka tre armiq, sė paku me njerin duhet tė pajtohet.
Gjermane


Nuk ėshtė armik vetėm ai qė bėn njė tė keqe, por edhe ai qė ka atė qėllim.
Ruso


Ēdo njeri ka armiq.
Cankari


Kur nuk ka armiq nuk ka as lavdi.
Balzaku


Kur flet pėr armikun tėnd mos harro se njė ditė mund t'i bėhesh mik.
Periandri


Duani armiqtė, sepse ata flasin pėr gabimet tuaja.
Franklini


Fakti qė kemi armiq tregon qartė se kemi edhe merita.
Beme


Miqtė i zgjedhim sipas pamjes, tė njohurit sipas karakterit, ndėrsa armiqtė sipas menēurisė.
Uajldi

Mendimet qė kanė armiqtė pėr ne janė mė afėr tė vėrtetės, se ato qė kemi pėr veten.
Briani


Kushdo qė hamendet ėshtė armiku im.
Bonoparti


Me tė rrezikshmit janė armiqtė, pėr tė cilėt njeriu nuk mendon se duhet tė ruhet prej tyre.
De Goli


Suksesi mė i madh i kundėrshtarit tėnd ėshtė nė qoftė se edhe ty tė bind pėr atė qė flet.
Parkeri


Askush tė mos lavdėrohet se nuk ka armiq, kjo vetėm tregon se ai nuk ka kurrfarė vlere.
Burzhari


Pėr armikun mos fol keq, por mendo.
Latine
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran


Numri i postimeve: 413
Age: 19
Location: Kine
Registration date: 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta !   Sun Jan 13, 2008 4:59 pm

Nė familjen e harmonishme, lumturia vjen vetvetiu.
Kineze


Derrit dhe dhėndėrit mjafton t'u tregosh shtėpinė vetėm njė herė. Herėt e tjera do ta gjenė vetė.
Spanjolle


Tė gjitha familjet e lumtura janė tė njėjta. Tė gjitha tė palumturat - nė mėnyra tė veēanta.
Tolstoi


Lehtė ėshtė tė sundosh mbretėrinė, vėshtirė ėshtė familjen.
Kineze


S'ėshtė vėshtirė tė bėhesh baba, por vėshtirė ėshtė tė jesh baba.
Bushi


Ashtu si nė dashuri, edhe nė marrėdhėniet e fėmijėve me prindėrit, mė i dobėt ėshtė ai qė do mė shumė.
Ruso


Mė lehtė ėshtė tė luftosh, se sa ta rritėsh njė fėmijė bonjak.
Gaga


Fėmija ushqehet me qumėsht dhe lėvdata.
Lambi


Fėmija e parė ėshtė vazhdimėsia e kukullės sė fundit.
Hygo


Fėmijėt janė gjykatėsit tanė tė ardhshėm.
Gorki


Pija qė nuk tė mėrzitet kurrė ėshtė uji; fruti qė nuk tė mėrzitet kurrė ėshtė fėmija.
Indiane


Shėrbimi mė i madh qė mund t'u bėjė fėmijėve njė baba ėshtė tė dojė nėnėn e tyre.
Merime


Fėmija ėshtė libėr nė tė cilin lexojmė dhe nė tė cilin duhet shkruar.
Rosegjeri


Jepini fėmijės mė shumė liri: le tė vrapojė, le tė kėrcejė, le tė jetė i lirė, le tė luajė dhe tė argėtohet, le tė mos jetė asnjėherė nė qetėsi.
Ruso


Fėmijėt marrin grushta qė u takojnė prindėrve.
Italiane


Babai duhet tė jetė shok dhe person i besuar, e jo tiran i fėmijėve.
Xhoberti


Fėmijėt njihen me fatkeqėsitė pėrmes njerėzve.
Bttshlari


Nė ditėn e lindjes sate lulėzuan tė gjitha lulet e botės.
Spanjolle
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran


Numri i postimeve: 413
Age: 19
Location: Kine
Registration date: 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta !   Sun Jan 13, 2008 4:59 pm

O, vite tė lumtura. Kush nuk do edhe njė herė tė bėhet fėmijė!
Bajroni


Fėmija ėshtė i vetmi qė pėrjeton botėn nė mėnyrė tė vėrtetė, tė gjitha tė tjerat janė artificiale.
Belou


Ēupėza pa kukulla ėshtė si gruaja pa fėmijė.
Hygo


Meqenėse i durojmė gabimet e miqve tanė, pse tė mos i durojmė pra edhe gabimet e fėmijėve tanė.
Plutarku


A e dini cila ėshtė mėnyra mė e sigurt pėr tė ēuar fėmijėn tuaj nė fatkeqėsi? Lejojeni tė bėjė gjithnjė ē'dėshiron.
Ruso


Shoku mė i pavlefshėm ėshtė ai, i cili, pėr njė fjalė qė ka dėgjuar pėr shokun e tij, nuk e do mė atė.
S.Frashėri


Miku ėshtė pasuria mė e madhe nė jetė.
Latine


Ha me miq, por mos lidh punė me ta.
Armene


Mė tė ēmuar janė ata miq, qė nuk i njohim mirė.
Arcibe


Nuk e ke mik atė qė tė lavdėron, por atė qė tė kritikon.
Sllovene


Nevoja zbulon a ke miq apo vetėm emrat e tyre.
Publie Sir


Miqėsia ndėrpritet kur futet borxhi.
Labishi

Kujdesi ėshtė rruga mė e mirė pėr miqėsinė.
Spenseri


Nė qoftė se je rob, nuk mund tė jesh mik. Nė qoftė se je tiran, nuk mund tė kesh miq.
Niēe


Edhe miqve duhet t'u themi tė vėrtetėn nė sy.
Cankari


Fati na jep prindėrit, kurse miqtė i zgjedhim vetė.
Moriaku


Miqtė janė si shalqini: pėr tė gjetur njė tė mirė, duhen provuar disa.
Merime


Ēdokush mund t'ju tregojė sa dhen e dhi ka, por jo sa miq.
Sokrati


Njeriu duhet ēmuar si pėrkah numri i armiqve qė ka, ashtu edhe pėrkah numri i miqve.
Rishele


Mė thuaj kė ke mik, se ai mė tregon kush je ti.
Averēenko


Mė mirė pa miq, se sa me miq tė kėqinj.
S.Drini


Kemi mė pak miq se mendojmė, kurse mė shumė sesa dimė.
Stali


Dashuria e vėrtetė ėshtė e rrallė, miqėsia e vėrtetė ėshtė edhe mė e rrallė.
Lct Rosh*****o


Fati formon miqėsi, ndėrsa fatkeqėsia e provon
Seneka


Eshtė rrezik i madh t'i njohėsh mirė miqtė e tu.
Uctjldi


Pa shokė dhe me shokė, njerėzit kurrė nuk janė tė kėnaqur.
Xhefersoni
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran


Numri i postimeve: 413
Age: 19
Location: Kine
Registration date: 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta !   Sun Jan 13, 2008 5:00 pm

Ai qė ėshtė i sinqertė nė shoqėri, nuk angazhohet tė bėj miq, por tė bėhet mik.
K.Simoni


Mė me dėshirė do tė bėhesha gjykatės nė ndonjė shqyrtim mes dy armiqve tė mi, se sa mes dy miqve.
Biasi


Armiku i armikut tim nuk ėshtė miku im.
Kaneti


Miku i rremė ėshtė si hija, qė na ndjek vetėm derisa ndrit dielli.
Dosi


Njeriu kurrė nuk mund t'i bėhet mik ndonjė femre, nėse mund t'i bėhet dashnor.
Balzaku


Ai qė imponohet nė jetė shumė i afėrt, nuk ėshtė gjithmonė i denjė tė na bėhet mik.
Plutarku


Mik ėshtė ai qė na duron me tė gjitha tė metat.
Latine


Plaga qė shkaktohet nga miku, asnjėherė nuk shėrohet.
Kineze


Ish miku ėshtė mė i rrezikshėm se armiku.
Ruse


Nga alkooli mund tė dehemi nė fillim, nga miqtė nė fund.
ZoshēenkoMik ėshtė ai njeri qė ka armiq tė njėjtė si ju.
Linkolni


Vetėm dora e mikut e nxjerr therrėn nga zemra.
Zafari


Mikun veēan kritikoje, por nė shoqėri lavdėroje.
Latine


Shpesh varrosen miqėsitė, e jo miqtė.
Mirabo


Nė fatkeqėsinė e miqve tanė gjejmė diēka qė na gėzon.
Ruso


Miqtė tuaj nuk dinė shumė gjėra, mirėpo dinė ē'tė bėjnė po tė jenė nė vendin tuaj.
De Sika
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran


Numri i postimeve: 413
Age: 19
Location: Kine
Registration date: 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta !   Sun Jan 13, 2008 5:00 pm

Kush kėrkon miq pa teke, mbetet pa miq.
Xh.Elioti


Nė qoftė se ia thua ndonjė fshehtėsi mikut tėnd, mendo se edhe ai e ka mikun e vet.
Nesini


Nė qoftė se dėshiron ta ruash fshehtėsinė prej armiqve, ruaje prej miqve.
Lilienkroni


Shumica e njerėzve kėnaqen me inferioritetin e miqve tė mirė.
Klemanso


Mua nuk mė duhet miku, qė pajtohet me gjithēka dhe ēdo gjė e miraton me
kokė, sepse kėtė edhe hija ime mund ta bėjė shumė mė mirė.
Plutarku


Qė tė ekzistojė miqėsia duhet t'i besojmė njeri-tjetrit, e qė tė bsojmė duhet tė jemi miq.
TolstoiNuk ka njeri mė tė rrezikshėm, se sa miku budalla.
La Fonteni


Nė qoftė se para ēdo shėrbimi miqėsor menjėherė mendon falenderimin, atėhere nuk ke dhuruar, por ke shitur.
Dostojevski


Platon je miku im apo jo? Dhe prapė mė vlerėson.
Guareski


Hallet ua tregojmė vetėm miqve tė mirė.
Madagaskarase


Miqėsia nuk ka zėvendėsim.
Sbileri


Miku duhet t'i durojė dobėsitė e mikut.
Shekspiri


Miqėsia duhet tė jetė e pavdekshme, armiqėsia e vdekshme.
Livie


Miku i tė gjithėve nuk ėshtė miku i askujt.
Shopenhaueri


Eshtė keq tė hetosh se nuk ke miq, atėhere kur ata vėrtetė tė duhen.
Plutarku


Mos ua thuaj miqve tė tu atė qė armiqtė e tu nuk duhet ta dinė.
Shou


Sa mė shumė i duam miqtė tanė, aq mė pak i miklojmė.
Molieri


Frenoni orekset tuja, o miqtė e mi, sepse edhe kėshtu do ta pushoni natyrėn e njeriut.
DikensiPlaga qė tė krijon miku kurrė nuk shėrohet.
Kineze


Kemi tri kategori tė miqve: ata qė janė indiferentė, ata qė janė tė pakėndshėm dhe ata qė urrejmė.
Shamfori


Forca e njeriut tregohet nė fatkeqėsi, besnikėria e mikut nė fortunė.
Kerneri


Sa je i lumtur ke shum miq, por kur vinė kohėrat e kėqija mbetesh vetėm.
Ovidi


Kam pasur miq- mė vdiqėn, takova tė rinj- mė falni.
Kafka


Nėna ėshtė drita e shtėpisė.
Shqipe


Nėna, qoftė edhe e keqe, ėshtė gjithmonė nėnė.
Bethoveni
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran


Numri i postimeve: 413
Age: 19
Location: Kine
Registration date: 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta !   Sun Jan 13, 2008 5:01 pm

Vetėm diēka ėshtė mė e bukur dhe mė e mirė se femra nė botė, kjo ėshtė nėna.
Shefeti


Dora qė pėrkund djepin ėshtė ajo qė rrotullon fatin e njerėzisė, sepse
ajo dhe vetėm ajo e drejton jetėn kah horizontet e ndritura ose tė
errta.
H.Stėrmilli


Mashkulli ka tė sigurt vetėm njė dashuri- dashurinė e nėnės.
Berne


Fati i ardhshėm i fėmijės ēdoherė ėshtė vepėr e nėnės.
Bonaparti


Nėna te fėmija, zakonisht, puth mė shumė veten se fėmijėn.
Niēe


Pa diell nuk ka lule, pa dashuri nuk ka fat, pa grua nuk ka dashuri, pa nėnė nuk ka poetė, as heroj.
Gorki


Nėna e mirė nuk pyet a dėshiron, por jep.
Angleze


Nėna e tė vrarit fle, por nėna e dorasit nuk ka gjumė tė qetė.
Arabe


Nėna nė sytė e fėmijės nuk ėshtė grua, por pishė e ndezur fanar.
Tarketi


E tėrė ajo qė ėshtė e bukur te njeriu ėshtė krijuar prej rrezeve tė
diellit dhe prej qumėshtit tė nėnės, dhe kjo na mbush me dashuri, pėr
jetė.
Gorki


Dashurinė nė tokė e krijoi nėna.
Petrctrka


Njeriu i keq ėshtė fatkeqėsi e vendit tė vet.
Shqipe


Lum ai qė nuk harron epigramin: "Njeri, njih veten".
A.Moisiu


Eshtė vėshtirė tė jesh njeri.
H.Sulejmani


Njeriu nuk ha pėr tė rrojtur, por jeton pėr tė ngrėnė.
N.Bulka


Ashtu siē ėshtė arti i vėrtetė gjithmonė i ri, ashtu mbetet i ri edhe njeriu qė bart kurdoherė mendime tė reja.
Spasse


Njerėzit s'shtrojnė pyetje kur s'janė tė nxitur prej dhembjes apo dashurisė.
R.Qosja

Shpeshherė njerėzit e kėqij janė si qentė e dobėt: po ike tė sulen mė keq, po i sulmove, ia krisin vrapit.
J.Xoxa


Njeriu ėshtė i mrekullueshėm sa ėshtė fėmijė.
H.Sulejmani


Ēdo njeri ėshtė i dhėnė pas njė diēkaje dhe sa mė e rėndėsishme tė jetė
ajo "diēka" sa mė e madhe, aq mė e ēmuar ėshtė jeta e njeriut.
R.Qosja


Askush s'mund tė lavdėrohet se do tė mund tė jetonte edhe pa njerėz.
Prydoni


Bėhuni si ora e saktė, por mos u bėni si ora qė ēdokush t'ju kurdisė.
Pitagora


Njeriu ėshtė vetėm fėmijė mė i rritur.
Drajdeni


Nė zemrėn e ēdo njeriu fshihet luani.
Turke


Ēdo gjė do pėrkushtuar njeriut. Vetėm jo njerėz tė tjerė.
Leci


Njeriu nė jetė ėshtė shpesh bagazh, tė cilin e pėrdorin tė tjerėt.
Shibėli


Mė mirė ėshtė tė njohėsh njerėzimin nė pėrgjithėsi, se sa njeriun nė veēanti.
La Rosh*****o


Njeriu, nė tė njėjtėn kohė, ėshtė turpi dhe nderi i natyrės.
Pafi


Absurde ėshtė t'i klasifikosh njerėzit nė tė mirė dhe tė kėqij. Ata janė ose intersantė ose monotonė.
Uajldi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran


Numri i postimeve: 413
Age: 19
Location: Kine
Registration date: 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta !   Sun Jan 13, 2008 5:01 pm

Hidhėrohem pėr ty, e jo kundėr teje, njeri.
Jozhefi


Nė qoftė se njerėzve u mirrni iluzionet, atėhere ēfarė kėnaqėsi u mbeten?
Volteri


Njeriu ėshtė i tillė, si ėshtė shoqėria nė tė cilėn vepron.
Euripidi


Njerėzit e ligj japin kėshillat mė tė mira.
A.Kristi


Nė botė ekzistojnė dy lioj njerėzish: inteligjentė tė pafe dhe fetarė pa inteligjencė.
Aragoni


Njerėzit janė si bimėt: nuk rriten mirė nėse nuk u kushtohet kujdesi i duhur.
Monteskie


Ekzistojnė shpirtėra tė fėlliqur, tė brumosur nga llumi i bėrllogut, tė
dashuruar pas fitimit e interesit, po ashtu siē ekzistojnė edhe
shpirtėra tė bukur, tė dashuruar pas lavdisė e virtytit.
La Bryeri


Njė njeri nuk ėshtė asgjė mė shumė se tjetri, nėse nuk bėn diēka mė shumė se ai.
Servantesi


Njeriu i pėrzermėt ėshtė si njė pemė e hijshme qė bėn hije tė ushqen e tė ngroh.
Rumune


Vlera e njeriut ėshtė kuantiteti i energjisė morale, intelektuale dhe fizike qė gjenden nė krahėrorin e tij.
Ruizi


Njerėzit dinakė urrejnė shkencėn e adhurojnė primitivizmin, kurse tė menēurit kėtė e shfrytėzojnė.
Bekoni


Kurrė mos i beso njeriut qė flet mirė pėr secilin.
Xh.Kolinsi


Tė jesh njeri, disi rol i vogėl.
Kornadi


Preokupimi mė fisnik i njeriut ėshtė njeriu.
Lesingu


Njerėzit, tė gjithė janė vėllezėr.
Feneloni


Njeriu ėshtė stoli nė botė.
Gorki


Njeriu qė nuk mendon e planifikon pėrpara, do t'i dalin telashe posa tė kalojė prakun e derės sė vet.
Konfuēi


Nuk ka send i cili nuk e ka vendin e vet dhe nuk ka njeri i cili nuk e ka ēastin e vet.
Talmudi


Njė mori njerėzizh e konsiderojnė veten tė sėmurė edhe pse nuk janė, e
njė mori tjetėr e konsiderojnė veten tė shėndoshė edhe pse nuk janė.
Lihtenbergu


Ēdo njeri ėshtė i rendėsishėm pasi vdes.
Hobsi


Njeriu mbizotėroi natyrėn para se tė mėsonte tė mbizotėrojė vetveten.
Shvajceri


Njeriu qė pėrpiqet tė arrijė idealin e vet, i ngjan udhėtarit, i cili
nė mbrėmje hip nė kodėr, kur nuk ėshtė mė afėr yjeve, por i sheh mė
bukur ata.
Taneri


Nė ēaste tė vėshtira lindin njerėz tė mėdhenj.
HygoPerėnditė caktuan qė, para suksesit, njeriu tė djersitet.
Hesiodi


Unė jam sė pari njeri e mandej franceze.
Monteskie


Eva dhe Adami kanė qėnė origjinalė, kurse ne jemi vetėm kopje.
Zhukovski
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran


Numri i postimeve: 413
Age: 19
Location: Kine
Registration date: 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta !   Sun Jan 13, 2008 5:01 pm

Njeriu sa mė pak ėndėrron aq mė pak beson.
Menkeni


Njeriu qė ėshtė shumė i mirė pėr botėn, shpesh nuk ėshtė i mirė pėr familjen e vet.
Mani


Lumin do ta njohėsh nė qoftė se noton, njeriun nė qoftė se bisedon.
Eilke


Njeriu bėhet i menēur mė shumė prej marrėzive tė tė tjerėve,sesa prej dijes sė vet.
Dode


Njeriu mund tė bėjė gjithēka, vetėm nė qoftė se do.
Gorki


Asnjė njeri nuk mund ta kuptojė atė qė nuk e ka pėrjetuar.
Hese


Unė ende nuk kam takuar njeri prej tė cilit nuk mund tė mėsoj diēka.
Mirabo


Njeriu mund tė ndalet duke u ngjitur, por jo kur bie.
Bonoparti


Njerėzit mė tė shkolluar nuk janė edhe mė tė menēurit.
ĒoseriJanė njėsoj tė parrezikshėm, njerėzit e menēur dhe budallenjtė. Tė
rrezikshėm janė vetėm gjysmė tė marrėt dhe gjysmė tė menēurit.
Gėte


Duhet kėrkuar e mira te ēdo njeri.
Sblesingeri


Njeriu ėshtė krijesė qė, nė esencė, ėshtė i pakėnaqur me tė tjerėt.
Ēehovi


Njerėzit duhen kur nuk njihen.
Fransi


Parajsa nuk ėshtė lart, ajo ėshtė nė zemrėn e njeriut.
Dali


Mė shumė e dua njeriun e paarsimuar por tė ēiltėr, se sa tė arsimuar por tė poshtėr.
Petrarka


Askush nuk mund tė tė bėhet mė i huaj se njeriu qė ke dashur dikur.
Remarku


Roli i vėrtetė i njeriut ėshtė tė jetojė, e jo tė ekzistojė.
Londoni


Njeriu qė nuk ka vuajtur, nuk di tė falė.
Tomazeu


Sa mė shumė i njoh njerėzit, aq mė tepėr i dua kafshėt.
De Goli


Njeri, njihe veten.
Sokrati


Unė nuk njoh asgjė mė tė mirė, mė tė harmonishme dhe mė interesante se njeriun.
GorkiNjerėzit e kėqij, kur janė tė lumtur, bėhen tė padurueshėm.
Eskili


Nėse duam tė civilizojmė njė njeri, sė pari do filluar nga gjyshja e tij.
Hygo


T'i kuptosh tė tjerėt ėshtė punė e mirė, por tė kuptosh vetveten ėshtė punė edhe mė e mirė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran


Numri i postimeve: 413
Age: 19
Location: Kine
Registration date: 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta !   Sun Jan 13, 2008 5:02 pm

Ēdo njeri, po tė dėshironte tė jetė i ditur sa dėshiron tė jetė i bukur, injorantė nė botė nuk do tė kishte.
Konjuēi


Njeriu pa plan ėshtė si anija pa timonier.
Esheri


Pesimist ėshtė njeriu qė nga dy tė kėqija zgjedh-tė dyjat.
Stanislavski


Ēdo gjė ėshtė njerėzore, sepse bėhet nga njeriu.
Cezari


Mendoj se pėrkufizimi mė i mirė i njeriut ėshtė: dykėmbėsh i pamiradishėm.
Dostojevski


Sjellja e njeriut ėshtė pasqyrė, ku gjithsecili tregon fytyrėn e vet.
Gėte


Njeriu pa shokė si e majta pa tė djathtėn.
Avisebroni


Koha e tregon njeriun e ndershėm, kurse tė keqin e njeh pėr njė ditė.
Sofokliu


Njeriu dallohet sipas veprės dhe punės sė vet.
Sartri


Mosha 50 vjeēare ėshtė ajo, nė tė cilėn njerėzit bėjnė seriozisht atė
qė nė moshėn 25 vjeēare do t'i shtynte tė pėlcisnin nga gazi.
Floberi


Njerėzit pėrēmojnė atė qė s'e kuptojnė.
Gėte


Me kė tė jem, nė mos vetėm me njerėzit qė vuajnė.
Konfiiēi


Njeriu nuk mund tė bėhet ēdo herė hero, por mund tė bėhet njeri.
Spenseri


Njeriu ėshtė perėndi pėr njeriun, po qe se i njeh obligimet.
Cecilstaciu


Nuk e kupton mirė njeriun ai qė s’di, se prej njeriut varet fati i njeriut.
Brehti


Nėse njerėzit nuk kthehen asnjėherė kah tė parėt e tyre, nuk do tė gėzohen as pėr trashėgimtarėt e vet.
Eurke


Unė mahnitem duke folur pėr tė vėrtetėn mbi njerėzit, sepse s'ka asgjė mė qesharake se kjo.
Shoi


Disa njerėz mbajnė votėr tė madhe nė shpirtin e tyre, por kurrė nuk vjen kush pėr t'u ngrohur nė tė.
Van Gogu
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
Arbbri
Veteran
Veteran


Numri i postimeve: 413
Age: 19
Location: Kine
Registration date: 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Fjale te Urta !   Sun Jan 13, 2008 5:02 pm

Njerėzit pėrēmojnė atė qė s'e kuptojnė.
Gėte


Njeriu i pafat, edhe kur bie nė pupla, e then kokėn.
Shqipe


Sa hiē ėshtė njeriu krahasuar me gjithėsinė.
Ēehovi

Ndoshta ligjet as qė na nevojiten: njerėzve tė drejtė nuk u duhen, e tė kėqijtė nuk mund t'i harmonizojnė.
Demosteni


Sa qetėsi do tė mbretėronte sikur njerėzit tė thonin vetėm atė qė dinė.
Ēapeku


Njeriu ēdoherė mund tė bėjė diēka nga ajo qė kanė bėrė prej tij.
Sartri


Njeriu duhet tė ndalet para se t'i ketė thėnė tė gjitha. Tė shumtėt i kanė thėnė tė gjitha, para se t'ia fillonin.
Kaneti


Njeriu mund tė jetė i drejtė pėr tė tjerėt, por asn-jėherė me veten.
Kabusi


Tė tė mos vijė keq nėse nuk tė njohin njerėzit, por pėrkundrazi - qė nuk i njeh ti ata.
Kineze


Njerėzit i urrejnė atė qė mbjellin nė ta ndjenjėn e inferioritetit.
Ēesterfildi


Nėse njėrėzit sjellin guxim nė jetė, bota do t'i vrasė ata, do t'i thyejė, prandaj edhe i vret.
Heminguei


Sikur tė mund t'i bindja njerėzit tė mė frikėsohen, me kėnaqėsi do t'i bindja tė mė duan.
Nobeli


Nė mesin e ca njėrėzve ėshtė pėrēmim tė tregosh talentin.
Prevevi


Njeriu qė ka shumė tė flasė me veten, u largohet bisedave me tė tjerėt.
Berne


Asnjėherė njeriut nuk i nevojitet mė shumė mėnēuri, sesa atėherė kur ka punė me mendjelehtėt.
Kineze


Asgjė nuk mund tė na bindė se arti ėshtė i pavdekshėm. Bota mund tė
jetojė edhe pa letėrsinė. Mirėpo, mė lehtė do ta kishte edhe pa njeriun.
Sartri


S'ėshtė fatkeqėsi tė jesh i njohur pėr keq tek njerėzit, fatkeqėsi ėshtė t'i njohėsh keq njerėzit.
Konfuēi


Njeriu qė tė shpie kah vepra e mirė ėshtė njėsoj si ai qė e bėn.
Muhameti


Njeriun nuk e ndihmon duke i dhėnė ēdo ditė peshk pėr tė ngrėnė, por duke e mėsuar tė zėrė peshk.
Kineze.


Njeriu lind i lirė, ndėrsa tėrė jetėn ėshtė nė pranga.
Ruso


Njeriu i kuptueshėm i pėrshtatet botės, i pakuptueshmi vazhdimisht mundohet t'ia pėrshtasė botėn vetvetes.
Shou


Njerėzit qė s'i kundėrshtojmė kurrė janė ose ata qė mė sė shumti i duam, ose ata qė mė sė paku i respektojmė.
Kroēe
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.qmf-force.tk
 
Fjale te Urta !
Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 7Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
 Similar topics
-
» Fjalė tė Urta - ISLAME
» Fjalė tė Urta - Trimėria, Besa
» Fjalė tė urta e tė pėrpunuara pėr tė qeshur
» Fjalė tė Urta - Tradita; Dituria; Pėrvoja
» Fjalė tė arta nga Daut Demaku

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
QMF-Force.tk ::  ::  :: -
Kėrce tek: